۱۲ مهر ۱۴۰۰
توسط: باران بار
2969 بازدید
0 دیدگاه
دسته بندی: وبلاگ

چه روزی برای اسباب کشی خوبه؟ | روزهای مبارک از نظر اسلام

شاید برای شما هم این سوال پیش امده باشد که چه روزهایی برای اثاث کشی خوب و مبارک است ؟ نظر اسلام در مورد زمان مناسب اسباب کشی چیست ؟

یکی از دغدغه‌های مهم در هنگام باربری و جابه جایی اثاثیه منزل و محل کار به مقصد جدید، انتخاب مناسب‌ترین روز برای اسباب کشی است. برای یک اسباب کشی باید بهترین روز و ماه را انتخاب کرد. در ادامه این مقاله به بررسی این که چه روزهایی برای جابجایی منزل خوب است پرداخته ایم و آن را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار داده ایم.

چه روزی برای اسباب کشی خوبه؟

 

اسباب کشی در چه روزی خوب است؟

در صورت تقسیم بندی ایام هفته به دو دسته روزهای اول هفته و روزهای آخر هفته می‌توان به راحتی مزایا و معایب هر کدام را بررسی کرد. روزهای اول هفته از شنبه تا چهارشنبه را شامل می‌شوند. روزهای آخر هفته نیز همان پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها بعد از روزهای کاری است.

اسباب کشی در روزهای اول یا اواسط هفته دارای مزایایی می‌باشد. این مزایا شامل:

  • پرداخت هزینه کمتر برای مشتری

به دلیل کمتر بودن سفارشات در روزهای اول هفته، شرکت‌های باربری نیز میزان کرایه بار کمتری دریافت می‌کنند.

  • عدم مزاحمت برای همسایگان

بیشتر همسایگان از شنبه تا چهارشنبه سر کار بوده و سر و صدای حاصل از حمل و نقل موجب اذیت و آزار همسایگان نمی‌گردد. برای متوجه نشدن مسائل شخصیتان در هنگام اسباب کشی، بهترین زمان روزهای اول هفته است.

  • مدرسه بودن فرزندان و عدم نگرانی برای آن‌ها

روزهای اول هفته والدین با خیال آسوده‌تری می‌توانند توسط شرکت‌های باربری فرآیند اثاث کشی را به انجام برسانند. در هنگام اسباب کشی نیز دیگر نگران بازیگوشی کردن و گم نشدن فرزندان خود نیستند.

اسباب کشی در اواخر هفته دارای مزایای دیگری از جمله:

  • عدم نیاز به مرخصی گرفتن
  • کمک گرفتن از دوستان و اشنایان
  • کاهش ترافیک در روز های آخر هفته

هر کدام از این اقدامات در این روزها دارای معایبی نیز هستند. روزهای اول هفته مرخصی گرفتن برای خودمان و دوستانمان سخت بوده و فرزندانمان را برای مراقبت نمی‌توانیم پیش آشنایان بگذاریم. همچنین بر این ایام ترافیک سنگینی حاکم است، پس مدت زمان زیادی برای جابه جایی نیاز می‌شود.

اسباب کشی در اواخر هفته نیز باعث افزایش هزینه‌های باربری و کم بودن نیروی کار می‌گردد. همچنین به دلیل انجام حمل و نقل در این ایام قادر به استراحت در روزهای تعطیل نخواهیم بود. پس هفته‌ای پردردسر و خسته کننده را در پیش رو داریم.

مناسب‌ترین ساعات روز برای جابه جایی همان اوایل صبح، تقریبا از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر است. دلیل انتخاب این ساعات برای اثاث کشی، برقرار بودن ساعات کاری ادارات و شرکت‌ها و در نتیجه ترافیک کمتر می‌باشد. البته برای تعیین روز دقیق حمل بار می‌توانید با مشاوران شرکت‌های باربری مشورت کنید. نقشه ترافیک شهری در استان خود را برای چند روز بررسی کرده و بدین صورت میزان ترافیک و شرایط را تخمین بزنید.

روز خوش یمن برای اسباب کشی

در پاسخ به این سوال که چه روزی برای اسباب کشی خوش یمن است می توان به روایت های ائمه اطهار توجه کرد.

از روایات گفته شده توسط ائمه (ع) چنین آمده که روز شنبه و دوشنبه برای سفر و اسباب کشی بسیار مناسب است. همچنین روز چهارشنبه هر ماه روز نامبارکی می‌باشد. برای رفع نحسی می‌بایست صدقه داد.

بهترین روز برای اسباب کشی از نظر اسلام | روزهای مبارک برای اسباب کشی منزل

در این راستا روایتی از امام رضا (ع) آمده است که از پروردگار برای مردم بدین گونه درخواست کرده است: خدایا! در صبحگاهان امت من در روز شنبه و پنجشنبه برکت قرار ده.

بنابراین روز شنبه و روز پنج شنبه می تواند روز خوش یمنی از نظر اسلام باشد.

روزهای مبارک برای اسباب کشی منزل

مناسب‌ترین روزهای ماه برای اسباب کشی

اکثر جابه جایی‌ها به دلیل پایان یافتن رهن و اجاره‌ها در اوایل و اواخر ماه‌ها در این روزها اتفاق می‌افتند. پس بهترین کار اسباب کشی در اواسط هر ماه است. بسیاری از جاده‌ها و خیابان‌ها در اوایل هر ماه خلوت بوده و شرکت‌های باربری نیز آسان‌تر و با دقت و تمرکز بیشتری می‌توانند بار شما را حمل کنند. بسته به ماهی که تصمیم به جایه جایی وسایل گرفته‌ایم، شرایط مختلفی را باید مدنظر بگیریم. اثاث کشی در ماه‌های مختلف سال مانند رمضان و محرم نیز متفاوت‌تر نسبت به سایر ماه‌ها است.

اسباب کشی در ماه رمضان

در ماه رمضان به دلیل روزه داری در کشورهای مسلمان از جمله ایران، شرایط حمل و نقل و ساعات انجام آن تغییر می‌کند. شرکت‌های باربری از جمله باران بار در اصفهان قادر به انجام پروسه اسباب کشی با اصول خاص خود در ماه مبارک رمضان می‌باشند. به دلیل روزه داری کارگران اسباب کشی ، تمامی خدمات اعم از بسته بندی، جابه جایی و چیدمان در طول روز به انجام نمی‌رسد. در شرایط عادی نیز پروسه اسباب کشی بسیار طاقت فرسا می‌باشد، پس طبیعتا در ماه رمضان باید انجام آن پس از افطار یا قبل از سحر موکول گردد.

اسباب کشی در ماه محرم

یکی دیگر از ماه‌های مورد توجه و احترام برای مسلمانان، ماه محرم است. در این ماه بسیاری از افراد، انجام کارهای روزمره خود و کارهایی مانند اثاث کشی را به زمانی دیگر موکول می‌کنند. اغلب شرکت‌های باربری خدمات حمل و نقل و بسته بندی خود را در دهه دوم ماه محرم ارائه می‌دهند. بدین منظور باربری نیز از روز یازدهم این ماه قابل انجام است.

به طور کلی باید به این نکته توجه کنید که روزها به خودی خود نمی‌توانند نحس باشند یا مبارک. اسباب کشی خانه و رفتن به محل جدید در ماه‌های حرام مثل محرم و صفر با سایر روزها تفائتی نداد.

اسباب کشی در روزها و ساعات قمر در عقرب

در ابتدا تعریف کوتاهی از روزهای قمر در عقرب به نقل از ویکی‌پدیا:

تعریف ساده و بی‌آلایش قمر در عقرب این است که کره ماه درحرکت گردشی خود به دور زمین از صورت فلکی عقرب و یا برج عقرب عبور کرده و خود را در این مسیر در این نواحی قرار می‌دهد به همین خاطر به مدت‌زمانی که ماه در این ناحیه در حال حرکت است در اصطلاح قمر در عقرب می‌نامند.

توضیح و درک دقیق قمر در عقرب و مشخص کردن روزهای آن برای ما کار دشواری است. اگر بخواهیم توضیح ساده‌ای در مورد قمر در عقرب و چرایی آن داشته باشیم; مردم از زمان‌های بسیار دور متوجه تأثیرات زیاد نجوم و ستاره‌شناسی و تأثیرات تغییرات آن‌ها در زندگی خودشان شدند و حتی بعضی انقدر به این سبک تجربیات و اطلاعات وابسته شده بودن که کاملاً به سمت خرافات کشیده می‌شدند.

همچنین در آموزه‌های اسلامی و احادیث توصیه‌شده که نباید بیش‌ازحد مجاز به این امور اعتنا کنید و زیادی این مسائل را وارد زندگی خود کنید.

برای مثال در روایتی از امام علی (ع) در پاسخ به مردی که از حضرت خواسته بود، به علت نحوست برخی ایام، در آن روزبه جنگ خوارج نرود، فرمود: گمان می‌کنی تو از آن ساعتى آگاهى که اگر کسى حرکت کند زیان نخواهید دید؟ و می‌ترسانی از ساعتى که اگر کسى حرکت کند ضررى دامن‌گیر او خواهد شد؟

اما بعدازآن که اسلام، مسلمانان را از افتادن در خرافات بازداشت، در برخی از موارد به اموری اشاره‌کرده است که نوعی اعتراف به دخالت اجرام آسمانی در برخی از امور زندگی انسان‌ها است، البته روشن است که در این‌گونه امور فقط باید به مقداری که شرع بیان کرده است، اکتفا شود.

در ادامه بعدازاینکه احادیث بزرگان دینی و اسلام، مسلمانان را از این خرافات رهانید در بعضی از موارد به اموری اشاره کرد که در برخی از امور زندگی انسان‌ها، حرکات اجرام و ستاره‌های آسمانی تأثیر دارد؛ که یکی از آن‌ها قمر در عقرب است؛ و در این زمینه هم روایات و احادیث داریم:

در روایتی امام صادق (ع) می‌فرمایند: «هر کس در هنگامی‌که قمر در عقرب باشد، مسافرت یا ازدواج نماید، خیری نمی‌بیند.»

و به‌صورت کلی به فرمایش بزرگان دینی و طبق احادیث بهتر است در روز و ساعات قمر در عقرب از انجام امور مهم و خاص دوری‌کنیم و در این زمان‌ها کارهایی مثل اسباب‌کشی، شروع کسب‌وکار، ازدواج، شروع ساخت‌وساز و … انجام ندهیم.

در کل ما هم ترجیح می‌دهیم حتی‌الامکان در چنین روزها و ساعاتی اسباب‌کشی را به تأخیر بیندازیم.

برای اطلاع از روزهای قمر در عقرب سالانه تقویم‌هایی ارائه می‌شود که با جستجو به‌راحتی قابل‌دستیابی هست. برای راحتی شما جدول روزهای قمر در عقرب سال ۱۴۰۰ در زیر قرارگرفته. (برای مشاهده تمام صفحه یا دانلود تقویم روی تصویر کلیک کنید)

اسباب کشی در روزها و ساعات قمر در عقرب

نظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در مورد زمان اسباب کشی:

سوالی شده از حضرت آیت الله العظمی خامنه ای به عنوان مرجع تقلید که در زیر مشاهده میکنید.

سوال: سلام خسته نباشید میخواستم بدونم بهترین زمان برای اسباب کشی چه روزهای است؟و چه روز هایی قمر در عقرب می باشد.با تشکر

پاسخ حضرت آیت الله العظمی خامنه ای:

همانطور که در خط آخر مشاهده کردید. توصیه شده در نهایت به خودتان سخت نگیرید و با دادن صدقه مشکلات احتمالی را دفع کنید و مبادا دچار وسواس شوید

نظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در مورد زمان اسباب کشی

ساعت قانونی اسباب کشی

برای اسباب کشی هیچ گونه ساعت مقرر شده‌ای وجود ندارد. پس تنها محدودیت‌هایی در شرایط کرونا می‌تواند در این زمان تاثیر گذار باشد. ساعت قانونی عملا برای اسباب کشی بی‌معنا بوده و بهترین تایم برای این کار همان اوایل صبح می‌باشد.

باران بار با داشتن مجهزترین خودروهای باربری و اطلاع از شرایط جوی هر منطقه قادر به حمل بار شما با بهترین شرایط و امکانات می‌باشد. این مجموعه باربری، تمامی خدمات اعم از بسته بندی، چیدمان و جابه جایی بار را در داخل استان اصفهان و خارج از آن به انجام می‌رساند.

توجه داشته باشید که شرکت‌های باربری با توجه به میزان سابقه خود قادر به تعیین و پیشنهاد مناسب‌ترین روز هستند. آن‌ها از شرایط جوی و تمامی مسیرها مطلع بوده و می‌توانند در انتخاب زمان مناسب برای حمل اثاثیه منزل، شما را یاری کنند. باران بار بهترین مجری حمل اثاثیه منزل در اصفهان است.

شرایط جوی نامساعد در میزان کیفیت خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های باربری حائز اهمیت است. دقت به شرایط آب و هوایی و جاده‌ای می‌تواند میزان استرس و سردرگمی افراد را کاهش دهد. در فصول مختلف راهکارهای متفاوتی برای حمل بار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه مطالب به این راهکارها نیز اشاره می‌گردد.

سوالات متداول:

بهترین روز برای اسباب کشی از نظر اسلام ؟

از روایات گفته شده توسط ائمه (ع) چنین آمده که روز شنبه و دوشنبه برای سفر و اسباب کشی بسیار مناسب است.

مناسب‌ترین روزهای هفته برای اسباب کشی چه روزهایی هستند؟

روزهای اول هفته دارای ترافیک کمتر و در نتیجه صرف هزینه‌های کمتری هستند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا: ۱۷

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

4
(17)
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *